23.10.2017 15:13

Vybudování ubytovací kapacity ****hotel - zámek Dobříš

Výsledkem projektového záměru bylo vybudování ubytovací kapacity v objektu kulturní památky na zámku Dobříš o kapacitě 22 nových lůžek, z toho 10 dvoulůžkových pokojů a jedno svatební apartmá. Projekt měl vytvořit dvě nová pracovní místa – recepční hotelu a hotelový úklid, nakonec však vznikla tři. Výstavba hotelu zásadně posílila konkurenceschopnost žadatele, došlo ke zvýšení počtu tuzemských i zahraničních turistů, komerčních akcí i svatebních obřadů. V rámci projektu je rozvíjeno též partnerství a spolupráce s dalšími subjekty v regionu.

Žadatel

Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, Lesní a rybniční správa Zbiroh

Obsah projektu

Rokokový zámek v Dobříši pochází z let 1745 - 1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Marie Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld, který zde pobýval do 2 světové války. V roce 1942 byl zámek vyvlastněn nacisty a v roce 1945 připadl státu a byl užíván téměř 50 let jako Domov spisovatelů. V roce 1998 byl navrácen spolu s francouzským a anglickým parkem do soukromého vlastnictví. Současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld.

Po opětovném převzetí zámku rodinou Colloredo – Mannsfeld v roce 1998 byly započaty práce na obnově této kulturní památky (v minulosti sloužil zámek k činnosti českého literárního fondu - tudíž k činnosti zcela odlišné) s cílem snížení nákladů na provoz, vybudování nové infrastruktury zaměřené na cestovní ruch a zpřístupnění zámku široké veřejnosti, včetně vybudování důstojného prostředí odpovídající historickému významu.

V rámci obnovy areálu byl realizován i tento projekt, který měl za cíl vytvořit zcela nový ****hotel. Jednalo se o rekonstrukci dvoupodlažního objektu, orientovaného západně od vjezdu do zámku. V přízemí se nacházely nově rekonstruované prostory obřadního sálu, tzv. „Konírny“, prostor původní kotelny, skladového zázemí a garáže. Patro sloužilo pro ubytování spisovatelů v době do roku 1992. Funkční a interiérové řešení původních ubytovacích prostor bylo poplatné standardu druhé třetiny 20. století (na pokojích byla pouze umyvadla, WC a koupelna byly společné na chodbě). Tento stav si vyžádal komplexní hloubkovou rekonstrukci.

Výsledkem je vybudování ubytovací kapacity v objektu kulturní památky na zámku Dobříš o kapacitě 22 nových lůžek, z toho 10 dvoulůžkových pokojů a jedno svatební apartmá. Hotel nabízí pokoje v třech kategoriích: Standard, Lux a Deluxe. Každý pokoj je vybaven stylovým nábytkem, satelitní TV, radiobudíkem, minibarem, trezorem, telefonem s přímou volbou a připojením na internet. Všechny koupelny jsou vybaveny vanou se sprchovým koutem, WC a vysoušečem vlasů. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness a půjčovnu horských kol, které byly zrealizovány také v rámci tohoto projektu. Projekt měl vytvořit dvě nová pracovní místa – recepční hotelu a hotelový úklid, nakonec však vznikla tři. Výstavba hotelu zásadně posílila konkurenceschopnost žadatele, došlo ke zvýšení počtu tuzemských i zahraničních turistů, komerčních akcí i svatebních obřadů. V rámci projektu je rozvíjeno též partnerství a spolupráce s dalšími subjekty v regionu.

Doba realizace

1.8.2005 – 31.5.2006